Nowy numer 48/2020 Archiwum

Krótko

* W powodzi, która w pierwszych dniach czerwca nawiedziła szesnaście chińskich prowincji, zginęło ponad 200 osób, a 80 zaginęło. Większość śmiertelnych ofiar zanotowano w położonej na południu prowincji Hunan, gdzie wiele górskich wiosek zostało zmytych przez powódź. W ubiegłym roku letnie deszcze i powodzie pochłonęły ponad 1300 ofiar śmiertelnych.

* Na kilka miesięcy zamknięto 13-kilometrowy alpejski tunel Frejus, łączący Francję z Włochami. 4 czerwca w tunelu zapaliła się ciężarówka przewożąca opony. W pożarze zginęło dwóch Słoweńców. 28 osób trzeba było ewakuować.

* W przeprowadzonym 5 czerwca referendum Szwajcarzy opowiedzieli się za przyłączeniem ich kraju do strefy Schengen UE. Pomysł ten poparło 54,6 proc. głosujących. Na podstawie układu z Schengen, wjeżdżający na terytorium strefy przechodzą tylko jedną kontrolę graniczną – na zewnętrznej granicy.Przez kolejne kraje mogą podróżować bez kontroli.

* W prowincji Anbar w zachodnim Iraku odkryto wielki podziemny bunkier, zawierający pomieszczenia mieszkalne oraz magazyn ze znaczną ilością uzbrojenia. Amerykańskie władze wojskowe twierdzą, że to jedna z największych rebelianckich kryjówek, wykrytych dotąd w Iraku. Prowincja Anbar jest główną ostoją sunnickiego oporu zbrojnego w Iraku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama