Nowy numer 49/2020 Archiwum

Krótko

* Iracka Niezależna Komisja Wyborcza zatwierdziła wyniki wyborów powszechnych, które odbyły się w Iraku 30 stycznia br. 140 miejsc w irackim Zgromadzeniu Narodowym przypadło koalicji szyickich partii religijnych. 75 mandatów otrzymał Sojusz Kurdyjski, a 40 kandydaci z Listy Irackiej premiera Alawiego. Wybrany w styczniu parlament ma sprawować władzę w Iraku do grudnia br.

* Pierwsze na świecie muzeum prawosławnych pielgrzymek powstało w Ośrodku Pielgrzymkowym Patriarchatu Moskiewskiego. Działalność muzeum zainaugurowało otwarcie 17 lutego wystawy „Świat podróży i pielgrzymowania do miejsc świętych”. Zaprezentowano na niej eksponaty ukazujące m.in. historię prawosławnego pielgrzymowania oraz pielgrzymki na górę Atos i do sanktuariów rosyjskich.

* Państwowa Rada Szkolnictwa Hiszpanii, organ doradczy rządu, opowiedziała się za usunięciem lekcji religii ze szkół publicznych. Wezwała też rząd do anulowania układów ze Stolicą Apostolską z 1979 roku.

* Dług o wartości 7,2 mln euro umorzyły Włochy w ramach pomocy dla Sri Lanki po ubiegłorocznym ataku tsumani. Suma ta ma zostać przeznaczone na sfinansowanie programów odbudowy finansów i gospodarki krajów dotkniętych kataklizmem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama