Nowy numer 47/2020 Archiwum

Krótko

Biskup diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku Joseph Werth SJ został nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Rosji na miejsce arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza z Moskwy.

Prawie dwa miliony muzułmanów z całego świata rozpoczęły 18 stycznia pielgrzymkę do Mekki. Pątnicy przybywali tam już od kilku tygodni, aby w mieście narodzin proroka Mahometa odbyć tzw. wielki hadżdż, czyli pielgrzymkę do tego świętego miasta wyznawców islamu.

Niedopałek papierosa spowodował wielki pożar w węgierskiej elektrowni atomowej w Paks. Na szczęście ogień udało się ugasić, nie było ofiar ani zagrożenia dla środowiska. Niemniej jednak ogłoszono najwyższy – 5 stopień zagrożenia. Od niedopałka zapaliły się złożone na klatce schodowej materiały do izolacji dachu.

Władimir Putin wyraził chęć anulowania paktu Ribbentrop – Mołotow, który dzielił Europę Środkowo-Wschodnią na strefy wpływów pomiędzy hitlerowskie Niemcy i ZSRR. Tę wiadomość podał prezydent Estonii Arnold Ruutel po spotkaniu z prezydentem Putinem. Strona rosyjska nie komentuje wypowiedzi Ruutela.

Litwa zaoferowała wysłanie wojsk do Afganistanu w ramach NATO. Litewscy żołnierze trafiliby do miasta Kala-e-Naw w zachodniej części kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama