Nowy numer 49/2023 Archiwum

Wykształcony Amerykanin to religijny Amerykanin

USA. Lepiej wykształceni Amerykanie są dziś bardziej religijni i popierają konserwatywne idee – pisze le-wicowy dziennik „The New York Times” o zmianach w społeczeństwie amerykańskim.

W latach 70. XX wieku amerykańskie społeczeństwo dzieliło się na rosnącą w siłę klasę ludzi dobrze wykształconych, przychylnie nastawionych do liberalnych idei, w tym do rewolucji seksualnej, oraz na klasę gorzej wyedukowaną, ale bardziej religijną. Zdaniem „The New York Times”, dziś jest odwrotnie.

Obecnie bardziej religijni Amerykanie to ludzie dobrze wykształceni. Zachowują tradycyjne poglądy wobec takich kwestii jak na przykład małżeństwo i rodzina. Z drugiej strony jest gorzej wyedukowana część społeczeństwa z bardziej liberalnymi poglądami. Cytowane w artykule badania „National Marriage Project” dowodzą wyraźnego upadku rodziny z dwoma rodzicami pośród umiarkowanie wyedukowanej klasy średniej (58 proc. Amerykanów z maturą wychowuje dzieci samotnie).

Zmianę zaobserwowano także w kwestii religijności amerykańskiego społeczeństwa. W latach 70. ub. wieku absolwenci uczelni nieco rzadziej chodzili do kościoła niż absolwenci szkół średnich. Dzisiaj jest na odwrót. Bardziej religijni i praktykujący są Amerykanie z wyższym wykształceniem, podczas gdy gorzej albo wcale niepraktykujący są gorzej wykształceni.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy