Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Partie bez subwencji?

Warszawa. Zgłoszony przez PO projekt ustawy zmniejszającej o połowę pomoc finansową państwa dla partii politycznych jest już w komisji finansów.

Platforma zapowiada poprawkę – całkowite zawieszenie subwencji w latach 2012–2013. Jednak zdaniem klubu Polska Jest Najważniejsza, nie ma powodu, by czekać do 2012 roku. PJN proponuje, by zawiesić subwencję już od przyszłego roku. – Bardzo trudną sytuację finansów państwa mamy już dzisiaj – mówi przewodnicząca klubu Joanna Kluzik-Rostkowska.

PJN zapowiada, że złoży projekt zmiany ustawy. Może on zostać zgłoszony także jako poprawka podczas debaty nad projektem PO. – Z naszej strony jest to powiedzenie „sprawdzam” Platformie Obywatelskiej – dodała Kluzik-Rostkowska.

Obecnie partie polityczne otrzymują rocznie z budżetu państwa 126 mln złotych. Premiowane są ugrupowania, które wprowadziły do parlamentu mniej posłów.

Partie, które uzyskały do 5 proc. poparcia w wyborach, otrzymują aż 11,53 zł za jeden oddany na nie głos. Subwencje dla pozostałych partii przedstawiają się następująco: 5–10 proc. głosów – 9,22 zł za głos, 10–20 proc. – 8,7 zł, 20–30 proc. – 4,61 zł, powyżej 30 proc. – 1,73 zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama