Nowy numer 28/2018 Archiwum

Moim zdaniem

Tytuł miał brzmieć: „Waszyngton jest nagi”. Ale to tak, jakby autor tekstu cieszył się z „przecieku stulecia”. Tymczasem wcale nie ma się z czego cieszyć.

I nie chodzi o to, że cały świat dowiedział się, co dyplomaci amerykańscy myślą o Angeli, Silvio czy Władimirze. To może być szok dla tych, którzy myśleli, że stosunki międzynarodowe to zbiór grzecznościowych formułek.

Nie chodzi też o to, że ktoś przeżył szok, bo odkrył, że za kulisami toczą się jakieś tajne rozmowy. Tak wyglądają stosunki międzynarodowe „od kuchni”. Tylko w imię czego cały świat tę kuchnię z detalami ma poznać? W imię wolności słowa i prawa do informacji – pada odpowiedź.

Tyle że z tego „prawa” może być niezła jatka. Jak zachowa się Iran, który właśnie dowiedział się, że Saudyjczycy szczuli przeciwko niemu Amerykę? Czy Korea Płn. będzie jeszcze czekać z atakiem na Południe po rewelacjach o planie zjednoczenia?

Choć w ustach dziennikarza zabrzmi to jak herezja, powiedzmy sobie jasno: nie wszyscy mają takie samo prawo to wszystkich informacji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama