Nowy numer 3/2021 Archiwum

Palacze – do domów

Prawo. Polska dołączyła do tych państw, w których palenie w miejscach publicznych jest zabronione. Teraz nie wolno palić w restauracjach, pubach, klubach i na dyskotekach, w szkołach, także wyższych, na placach zabaw i na przystankach autobusowych.

W skrócie, we wszystkich miejscach publicznych. Palenie jest legalne tylko w zamkniętych i dobrze oznaczonych miejscach, no i w pomieszczeniach prywatnych.

Mandat za palenie w miejscach publicznych może wynieść nawet 500 zł. Surowiej będą karani właściciele lokali tolerujących palaczy. Za brak widocznego przypomnienia o zakazie, restaurator może zapłacić 2 tys. zł. Na razie przepis jest częściowo martwy, bo Straż Miejska nie może nakładać na palaczy czy restauratorów mandatów. Tak będzie dopóki nowe przepisy nie przyjmą się. Karać może policja i inspektorzy sanitarni.

Z badań przeprowadzonych w innych krajach wynika, że kluby i restauracje, w których wprowadzono zakaz palenia nie tylko nie straciły, ale nawet zyskały nowych klientów. Z badań lobbującej za zaostrzeniem przepisów Obywatelskiej Koalicji Tytoń albo Zdrowie wynika, że średni poziom stężenia dymu papierosowego w polskich restauracjach piętnastokrotnie przekracza górną granicę normy zdrowotnej. Palenie, również bierne, zasadniczo zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby układu krążenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama