Nowy numer 21/2023 Archiwum

Skandal w Kaliningradzie

Rosja. Duma Obwodowa przyjęła ustawę o przekazaniu 8 świątyń w obwodzie kaliningradzkim rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

Większość tych kościołów należała przed wojną do parafii luterańskich. Prawosławnym przekazano także dawny kościół katolicki pw. Świętej Rodziny, o którego zwrot od 20 lat zabiegała wspólnota katolicka w Kaliningradzie.

Przeciwko uchwale zaprotestował katolicki metropolita archidiecezji w Moskwie abp Paolo Pezzi, którego jurysdykcji podlega także Kaliningrad. W posiedzeniu Dumy, na którym zapadła decyzja o zwrocie świątyń, wziął udział gubernator Kaliningradu Nikołaj Cukanow i biskup bałtycki Serafin.

Dla radnych było to wyraźną wskazówką, jaki wynik głosowania w tej sprawie jest oczekiwany zarówno przez władze świeckie, jak i kościelne. Patriarchat Moskiewski poza świątyniami został także właścicielem 5 krzyżackich zamków.

Jak przekonywał bp Serafin, w zamkach niegdyś były kaplice, a ponieważ leżą na kanonicznym terytorium patriarchatu, powinny przypaść stronie prawosławnej. Cerkwi nie oddano jedynie katedry w centrum Kaliningradu, odbudowanej dzięki wsparciu finansowemu instytucji niemieckich. W obwodzie kaliningradzkim blisko 5 proc. stanowią katolicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast