Nowy numer 22/2023 Archiwum

Bp Pluta patronem Gorzowa

Gorzów Wielkopolski. Bp Wilhelm Pluta został patronem Gorzowa Wielkopolskiego. Decyzję taką podjęli przez aklamację radni miasta podczas nadzwyczajnej sesji.

Pomysł, aby sługę Bożego i byłego biskupa diecezji gorzowskiej ustanowić patronem Gorzowa Wielkopolskiego, zrodził się wśród członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. Powołali oni społeczny komitet, który zebrał podpisy popierające tę inicjatywę.

– Bp Pluta odznaczał się duchem bardzo głębokiej modlitwy. Modlił się półgłosem, musiał więc mieć odrębną kaplicę, charakteryzowało go wielkie skupienie podczas sprawowania Mszy św. – wspominał patrona Gorzowa bp Paweł Socha, który przez lata był jednym z jego najbliższych współpracowników.
Bp Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach na Górnym Śląsku.

Sakrę biskupią otrzymał w 1958 r. Przez 28 lat był ordynariuszem diecezji gorzowskiej. W tym czasie erygował nowe parafie, zainicjował budowę wielu kościołów, wybudował dom rekolekcyjny w Rokitnie. Zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986 r., został pochowany w gorzowskiej katedrze. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast