Nowy numer 22/2023 Archiwum

Chrzanowski i Strzembosz odznaczeni

Warszawa. Profesorowie Wiesław Chrzanowski i Adam Strzembosz otrzymali najwyższe papieskie odznaczenia – Ordery św. Grzegorza Wielkiego.

– Uhonorowani są przykładem osób, które połączyły działania na rzecz Polski, kultury i nauki ze swoim chrześcijaństwem – mówił podczas wręczenia odznaczeń kardynał nominat Kazimierz Nycz.

– Odznaczenie jest dla mnie małym dowodem na to, że moja droga życiowa nie była obrana błędnie – stwierdził prof. Chrzanowski, znany z tego, że w swej działalności publicznej zawsze starał się wprowadzać rozwiązania katolickiej nauki społecznej.

Prof. Chrzanowski ma 87 lat, w czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej, walczył w powstaniu warszawskim, w okresie stalinizmu był więziony, jest współautorem statutu „Solidarności”, był jednym z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i marszałkiem Sejmu pierwszej kadencji.

Prof. Adam Strzembosz tworzył „Solidarność”, był represjonowany w okresie stanu wojennego, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce został pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu.

W czasie uroczystości krzyże Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) otrzymali: zasłużona dla promowania kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki Katarzyna Sobolak oraz podróżnik Jacek Pałkiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast