Nowy numer 2/2021 Archiwum

Polskie Noble rozdane

Nauka. Lingwistka, lekarz i chemik – troje naukowców otrzymało najważniejsze wyróżnienia naukowe w Polsce. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zostały przyznane po raz 19.

Statut Fundacji na rzecz Nauki Polskiej mówi, że coroczne nagrody przyznawane są za wybitne odkrycia i dokonania naukowe, które przyczyniają się do postępu cywilizacyjnego w naszym kraju. Wśród tegorocznych laureatów jest prof. Anna Wierzbicka, światowej sławy lingwistka pracująca na Australian National University w Canberze, w Australii.

Profesor Wierzbicka jest autorką teorii, że wszystkie języki świata mają wspólną podstawę semantyczną. Stworzyła siatkę znaczeń podstawowych, z których wywodzą się używane w różnych językach świata znaczenia poboczne. Nagrodę otrzymała z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych.

Prof. Tomasz Guzik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie został wyróżniony za udowodnienie, że układ odpornościowy odgrywa istotną rolę w mechanizmie powstawania nadciśnienia tętniczego u człowieka. Prof. Guzik ma 36 lat i jest specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych i alergologii.

Prof. Tadeusz Krygowski z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał nagrodę za opracowanie metody ilościowego określania aromatyczności związków organicznych, co ma duże znaczenie w produkcji m.in. detergentów, materiałów wybuchowych i farmaceutyków. Profesor Krygowski jest jednym z najczęściej cytowanych polskich chemików. Jest autorem 270 oryginalnych prac naukowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama