Nowy numer 09/2024 Archiwum

Msza w Hagia Sofia?

Turcja. - Muzeum Hagia Sofia w Stambule, czyli dawnym Konstantynopolu, mogłoby służyć w dni powszednie muzułmanom, a w niedziele chrześcijanom - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Zaman" Mehmet Akif Aydin, szef prorządowego Islamskiego Centrum Badawczego (ISAM) w Stambule.

– Lepiej, by Hagia Sofia była miejscem, gdzie mogą modlić się wyznawcy obu religii, niż by pełniła funkcję świeckiego muzeum i turystycznej atrakcji. Hagia Sofia, czyli Kościół Mądrości Bożej, w obecnym kształcie została wybudowana w pierwszej połowie VI wieku.

Przez tysiąc lat była najważniejszą świątynią Cesarstwa Bizantyjskiego, miejscem koronacji cesarzy. Ostatnie nabożeństwo, w którym brali udział zarówno prawosławni, jak i katoliccy obrońcy Konstantynopola, zostało odprawione 28 maja 1453 r. Po zdobyciu miasta sułtan Mehmed II rozkazał przekształcić kościół w meczet.

Co prawda Turcy nie zniszczyli wnętrza, ale zatynkowano wszystkie elementy chrześcijańskie, dodano wysokie minarety, wokół świątyni zbudowano liczne mauzolea. Od 1935 roku Hagia Sofia pełni rolę muzeum, obiektu nie mogą wykorzystywać do celów religijnych ani chrześcijanie, ani muzułmanie.

Propozycja szefa Islamskiego Centrum ma z pewnością związek z tureckimi aspiracjami do Unii Europejskiej. Jednak nie można zapominać, że w Turcji chrześcijanie ciągle narażeni są na represje, a wiele dawnych kościołów chrześcijańskich pozostaje zamkniętych.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy