Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dożynki z krzyżem w tle

Częstochowa. Wokół obrony krzyża i solidarności z powodzianami koncentrowała się w tym roku tematyka Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze.

Dopóki na polskich polach i przy polskich drogach krzyże są bezpieczne, dopóki każdy, kto szczerym sercem krzyż stawia albo się przy krzyżu zatrzymuje, może się bezpiecznie modlić – Polska jest bezpieczna – mówił ze szczytu Jasnej Góry abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył 5 września Mszy św. stanowiącej główny punkt Ogólnopolskich Dożynek. Stwierdził, że „w momencie gdy modlitwa przy krzyżu wzbudza publiczne zdziwienie, a nawet agresję”, trzeba postawić sobie pytanie „o bezpieczeństwo polskiego ducha i o to, czy umiemy przy krzyżu stać”.

Hierarcha mówił w homilii o codziennych krzyżach dźwiganych przez polską wieś: słabnącym zdrowiu rolników, trosce o gospodarstwo, wyjazdach młodych ludzi za granicę, wreszcie o tegorocznych powodziach. Apelował, by odczytywać powódź jako znak dany przez Boga. Odniósł się także do wydarzeń spod Pałacu Prezydenckiego, podkreślając, że „miejsce, gdzie stoi krzyż, jest ważne nie dlatego, że tam stanął ten znak, ale dlatego krzyż tam stanął, że to miejsce stało się ważne”.

Od wieków grupy chłopskie należą do najliczniejszych pielgrzymek przybywających do Częstochowy. – Dziś nie liczy się przynależność partyjna, ponieważ na Jasnej Górze stajemy jako pielgrzymi, jako dzieci jednego Boga i dzieci jednego narodu – witał przybyłych o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. W tym roku w dożynkach wzięło udział ok. 30 tys. pielgrzymów. Delegacje tradycyjnie przywiozły ze sobą wieńce dożynkowe. Wiele z nich miało jednak szczególną formę.

Nawiązywały m.in. do katastrofy smoleńskiej, obrony krzyża i beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystościach uczestniczył także prezydent Bronisław Komorowski, który podziękował rolnikom za solidarność podczas tegorocznych powodzi. – To jest ten plon, plon solidarności, który niesiemy także i Matce Bożej tutaj, dzisiaj, na Jasną Górę – powiedział prezydent. Dziękczynienie za plony poprzedziła 4 września konferencja „Solidarności wczoraj i dziś”, zorganizowana na Jasnej Górze z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ Rolników Indywidualnych.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy