Nowy numer 18/2024 Archiwum

Katedra Matki Teresy poświęcona

Kosowo. W stolicy Kosowa, Prisztinie, od kilku lat trwała budowa jednej z największych katedr katolickich na Bałkanach. W minioną niedzielę została uroczyście poświęcona.

Katedra stoi przy głównej ulicy Prisztiny, noszącej nazwę Matki Teresy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że większość mieszkańców Kosowa stanowią muzułmanie. Inicjatorem budowy był poprzedni prezydent Kosowa Ibrahim Rugova.

W lutym ubiegłego roku, w czasie podróży po Kosowie, spotkałem się z ks. Shanem Zefim, kanclerzem kurii w Prizren, który powiedział, że Rugova był jednym z kosowskich kryptokatolików. To chrześcijanie, których rodziny przez kilka wieków w ukryciu zachowywały tradycje katolickie, często nie mając nawet chrztu, formalnie pozostając muzułmanami.

W ostatnich latach coraz więcej z nich wychodzi z ukrycia (pisaliśmy o tym w obszernym materiale rok temu). Ks. Shan Zefi prowadził wieloletnie badania nad tym zjawiskiem. Jego zdaniem, aż 60 proc. mieszkańców wiosek kosowskich to kryptokatolicy. – Oficjalnie mamy w Kosowie ok. 65 tys. katolików (na 2 mln mieszkańców) – mówił. – Ale na przykład w wiosce Kravseri na tysiąc mieszkańców około jednej trzeciej zadeklarowało już chęć przyjęcia chrztu – wyliczał.

Z kolei prof. Muhamet Mala, historyk religii na uniwersytecie w Prisztinie, którego mieszkanie jest doskonałym punktem obserwacyjnym na nową katedrę, powiedział mi wtedy: – Katedra na pewno nie będzie stała pusta. Dla nas to będzie symbol powrotu do źródeł, jakimi przez wieki był dla Albańczyków katolicyzm.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny