Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Anglikanie chcą ordynariatu

Kanada. Anglikański Kościół Katolicki Kanady jest konserwatywnym odłamem kanadyjskich anglikanów. Powstał w latach 70. XX w. i liczy ok. 40 parafii. Ten właśnie Kościół opowiedział się za jednością ze Stolicą Apostolską.

Synod Kościoła wyraził pragnienie ustanowienia w tym kraju katolickiego ordynariatu. Jego biskupi już przed trzema laty w liście do Kongregacji Nauki Wiary zadeklarowali, że chcą być „anglikańskimi katolikami w komunii ze Stolicą Apostolską”. Wychodząc naprzeciw takim właśnie dążeniom, Benedykt XVI wydał w 2009 r. konstytucję apostolską „Anglicanorum coetibus”.

Biskupi Anglikańskiego Kościoła Katolickiego Kanady zwrócili się do Rzymu już 12 marca br. z prośbą o wprowadzenie w życie postanowień dokumentu. Synod, obradujący od 12 do 16 lipca w Surrey k. Vancouveru, udzielił poparcia ich prośbie. Uczestnicy synodu wybrali tymczasową radę zarządzającą dla przyszłego ordynariatu.

Wyznaczyła ona jako kandydata na jego ordynariusza bp. Petera Wilkinsona, stojącego obecnie na czele tej anglikańskiej grupy. Wszystko wskazuje na to, że Kanada będzie pierwszym krajem, w którym powstanie katolicki ordynariat personalny dla anglikanów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama