Nowy numer 24/2018 Archiwum

Krypta Wielkich Mistrzów otwarta

Kwidzyn. Kryptę, w której spoczywają szczątki trzech mistrzów Zakonu Krzyżackiego, otwarto 31 lipca br. w konkatedrze św. Jana Ewangelisty.

Mszę św. koncelebrowali biskup elbląski Jan Styrna i wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego o. Bruno Platter. Miejsce pochówku wielkich mistrzów odnaleziono przy poszukiwaniu szczątków bł. Doroty z Mątowów. W krypcie spoczywają szczątki Wernera von Orseln (wielki mistrz w latach 1324–1330), Ludolfa Koeniga von Wattzau (1342–1345) i Henryka von Plauen (1410–1413).

Bp Styrna zaznaczył, że powołaniem Kościoła jest modlitwa za wszystkie osoby, a rolą historyków poszukiwanie informacji. Na zakończenie liturgii przemówił aktualny wielki mistrz o. Bruno Platter. Przypomniał postać Jana z Kwidzyna, kapłana i spowiednika bł. Doroty, który z wielką skrupulatnością dokumentował jej wizje. Zaznaczył, że postać błogosławionej jest otoczona kultem przez Zakon Krzyżacki.

Wielki mistrz Platter zwrócił uwagę na rolę spoczywających w Kwidzynie wielkich mistrzów w działalności zakonu i zapewnił, że członkowie zakonu każdego dnia modlą się za swych braci. Zwierzchnik Zakonu Krzyżackiego podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby „groby wielkich mistrzów zostały zaaranżowane w sposób godny i pozwalający zachować pamięć o współbraciach”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama