Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Sprawiedliwi wśród narodów

Bielsko-Biała. Troje Polaków: Michalina i Stanisław Nawłokowie oraz Julia Wala zostało pośmiertnie odznaczonych medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Na uroczystość przyjechały uratowane przez nich Żydówki: Rozalia Wassner z Izraela i Ruth Rosenfelt z USA. Wręczyły one medale Teresie Łysoń, córce państwa Nawłoków, oraz Halinie Macher, wnuczce Julii Wali.

Nawłokowie przygarnęli małą Rozalię Wassner, choć mieszkali pod Tarnopolem z dwójką własnych dzieci w małym pokoju z kuchnią. Rozalia wspominała Nawłoków: – Każdą kromkę chleba w największym głodzie, dzielili na trzy równe części. Ruth Rosenfelt i jej siostrę Helenę ukrywała w Buczkowicach pod Bielskiem Julia Wala. Po latach Ruth odszukała rodzinę zmarłej w 1981 r. Julii Wali.

Medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymało ponad 21,2 tys. osób, w tym ok. 6,2 tys. Polaków. Według historyków w ratowanie Żydów angażowało się co najmniej kilkaset tysięcy Polaków, choć Niemcy rozstrzeliwali za to albo palili żywcem całe rodziny wraz z dziećmi.

W Zachodniej Europie, gdzie dziś często pojawiają się oskarżenia Polaków o antysemityzm, kara śmierci za to nie groziła. Mimo to mieszkańcy Zachodu nie nieśli pomocy Żydom na taką skalę, jak Polacy, a nawet, jak Francuzi z Vichy, masowo wydawali Żydów Niemcom.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama