Nowy numer 25/2018 Archiwum

Lech Kaczyński patronem muzeum?

Warszawa. Czy Muzeum Powstania Warszawskiego będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego? Dyskusja na ten temat toczy się obecnie w stolicy. – Inicjatywa wypłynęła ze środowiska samych powstańców – mówi dyrektor muzeum Jan Ołdakowski.

Przypomnijmy, że to właśnie Lech Kaczyński jako prezydent Warszawy doprowadził do powstania w ciągu dwóch lat jednej z najnowocześniejszych placówek muzealnych na świecie. Na powierzchni ponad 3 tys. mkw. muzeum znajduje się ok. 1000 eksponatów. Placówka ma charakter interaktywny – słychać w niej odgłosy walczącej Warszawy i bombardowanie miasta, można oglądać kroniki filmowe i podziwiać zrekonstruowany samolot Liberator.

Obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest przychylnie nastawiona do inicjatywy, ale chce do niej wrócić po wyborach, aby nie stała się przedmiotem walki w kampanii wyborczej. Dyrektor muzeum odnosi się do pomysłu z pewną rezerwą.

– Mamy w planach wmurowanie tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu, jednak nie jestem pewien, czy nadanie muzeum imienia prezydenta jest najlepszą formą jego uczczenia – powiedział „Gościowi”. – Uważam, że Lech Kaczyński zasługuje na coś więcej: pomnik, most albo dużą ulicę w centrum Warszawy. Muzeum Powstania Warszawskiego i tak będzie zawsze nierozerwalnie związane z jego osobą.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama