GN 43/2020 Archiwum

Rzecznik będzie kobietą

RPO. Kluby poselskie zgłosiły dwie kandydatury na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. PO rekomendowała prof. Irenę Lipowicz, a Prawo i Sprawiedliwość Zofię Romaszewską.

Spośród nich Sejm wybierze nowego rzecznika, który zastąpi tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Janusza Kochanowskiego. Irena Lipowicz jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych, byłą posłanką Unii Demokratycznej i Unii Wolności, pełniła też funkcję ambasadora Polski w Wiedniu. W 1980 r. przystąpiła do „Solidarności”. Od 2008 r. jest dyrektorem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zofia Romaszewska była działaczką „Solidarności”, m.in. tworzyła i kierowała Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników, a następnie Biurem Interwencji Regionu Mazowsze „Solidarności”. W stanie wojennym była więziona. Od 1989 do 1994 kierowała Biurem Interwencji Kancelarii Senatu, w latach 1991–1993 była też sędzią Trybunału Stanu. Nie należała do żadnej partii, z wykształcenia jest fizykiem.

Jako pierwszy kandydata na RPO zgłosił klub Lewicy, który proponował „ponadpartyjną” kandydaturę prof. Wojciecha Sadurskiego. Jednak zarówno PO, jak i PiS nie uznali w nim osoby ponadpartyjnej i zgłosili własne propozycje.

W tej sytuacji Lewica wycofała jego kandydaturę. PSL nie zgłosił swojej propozycji, zastanawia się, którą z kandydatek poprzeć, lecz z wypowiedzi jej liderów można wnioskować, że będzie to Irena Lipowicz, która w tej sytuacji ma większe szanse na wybór.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama