Nowy numer 42/2020 Archiwum

Stabilizacja starego kosztem młodego

Gospodarka. Ministrowie finansów 27 unijnych krajów stworzyli tzw. Europejski Mechanizm Stabilizacyj-ny, czyli stały mechanizm ratowania krajów strefy euro, znajdujących się w ekonomicznych tarapatach.

Pretekstem była dramatyczna sytuacja gospodarki Grecji oraz to, iż wiele wskazuje na to, że pomocy będą wymagały gospodarki Hiszpanii i Portugalii.

Większość ministrów finansów krajów unijnych była za powstaniem mechanizmu radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Żeby fundusz miał sens, musi dysponować ogromnymi pieniędzmi. Mówi się o dziesiątkach miliardów euro.

Tylko czy to wystarczy, skoro na poprawę sytuacji samej Grecji zdecydowano się wydać 140 mld euro? Czy pieniądze na fundusz stabilizacyjny będą pochodziły z budżetów państw unijnych? Tak było w przypadku ratowania Grecji.

Ale tym razem pieniądze mają pochodzić z emisji europejskich obligacji. A to oznacza kłopoty dla Polski, bo europejskie obligacje będą bardziej rentowne niż polskie. W efekcie wprowadzenia paktu stabilizacyjnego polska gospodarka ucierpi. Nie tylko zresztą Polska, tylko wszystkie nowo przyjęte kraje Unii.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama