Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zmarł przyjaciel Polski

Niemcy. 30 marca zmarł bp Josef Homeyer (na zdjęciu), emerytowany ordynariusz diecezji Hildesheim, orędownik polsko-niemieckiego dialogu i integracji europejskiej.

Przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, a także członkiem grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Od 1972 r., kiedy został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Niemiec, często odwiedzał nasz kraj.

Bliskie kontakty utrzymywał zwłaszcza z abp. Antonim Baraniakiem, metropolitą poznańskim, oraz kard. Karolem Wojtyłą. W dużej mierze z inicjatywy bp. Homeyera w 1978 r. powstała grupa kontaktowa niemieckiego i polskiego episkopatu, która kontynuowała dialog i stałą wymianę myśli między episkopatami obu krajów, wyjaśniając pojawiające się trudności i napięcia.

Bp Homeyer był jednym z patronów akcji wysyłania paczek do polskich rodzin w czasie stanu wojennego. Wspierał także pomysł utworzenia fundacji rolniczej dla Polski. Wraz z innymi niemieckimi biskupami przygotował 2,5 miliarda marek na rozwój polskiego rolnictwa, handlu i rzemiosła. Jednak w 1986 roku władze PRL zabroniły Kościołowi przyjęcia tej pomocy.

W roku 2003 wraz z grupą 40 księży udał się z pielgrzymką pokutną do grobu świętego Wojciecha w Gnieźnie, gdzie przeprosił Polaków za krzywdy wyrządzone w okresie dwóch ostatnich stuleci przez Niemców.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama