Nowy numer 48/2023 Archiwum

Prymas Polski skończył 77 lat

Gniezno. Prymas Polski abp Henryk Muszyński skończył 20 marca 77 lat. Tego dnia upłynął czas jego pasterskiej posługi w Gnieźnie.

Dwa lata temu, tuż przed swoimi 75. urodzinami arcybiskup gnieźnieński zgodnie z wymogami prawa kościelnego, złożył rezygnację. Papież przyjął rezygnację i jednocześnie przedłużył metropolicie urzędowanie o dwa lata. Termin ten właśnie upłynął. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca abp Muszyński będzie obchodził 25. rocznicę sakry biskupiej i 18. rocznicę objęcia stolicy biskupiej w Gnieźnie.

Abp Henryk Muszyński jest cenionym biblistą, zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. Jest członkiem Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan oraz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, w której pracował z kard. Ratzingerem.

Jako Prymas Polski zasiada w Radzie Stałej KEP. „W chwili obecnej nie ma żadnych decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie osoby i terminu mianowania następcy. Wszelkie informacje ukazujące się na ten temat w mediach to zwykłe spekulacje” – oświadczył rzecznik prasowy gnieźnieńskiej kurii.

Trudno się dziwić, że prasa zastanawia się, kto będzie kolejnym prymasem Polski. Im szybciej pojawi się nominacja, tym mniej będzie miejsca na spekulacje.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy