Nowy numer 16/2021 Archiwum

Internet to potęga

Kościół nic nie robi, Kościół nie przeprasza, Kościół zamiata pod dywan. Zarzuty mniej więcej takiej treści usłyszeć można było, gdy Benedykt XVI opublikował list do wiernych w Irlandii w sprawie nadużyć seksualnych w tamtejszym Kościele.

Jakby sprawa nie trwała już jakiś czas i była to pierwsza reakcja Kościoła. Pamięć ludzka bywa krótka. I co najgorsze, wybiórcza. Bywa, że ludzie pamiętają nawet o drobnych faktach potwierdzających ich tezy, a zapominają o ważniejszych wydarzeniach, które tym tezom przeczą. Dlatego dobrze się stało, że Stolica Apostolska zdecydowała się pewne sprawy przypomnieć.

Na oficjalnej stronie Watykanu (www.vatican.va/resources/index_en.htm) opublikowano ważniejsze dokumenty i wypowiedzi Kościoła na temat seksualnych skandali. Głównie z ostatnich ośmiu lat. Znalazła się tam nawet instrukcja „Crimen Sollicitationis” z 1962 r.,którą w antykościelnej publicystyce wskazywano jako źródło wszelkich nieszczęść. Na razie w języku polskim jest jedynie ostatni list papieża. Być może z czasem doczekamy się większej liczby polskich tłumaczeń i różnych opracowań.

Artykuły w prasie, telewizyjne wystąpienia szybko odchodzą w niepamięć. Często zastępowane nowymi informacjami czy komentarzami. Strona internetowa, będąc skrzyżowaniem dziennika z archiwum, pomaga łatwo odświeżyć pamięć. By coś sprawdzić, nie trzeba wertować zakurzonych woluminów. Nawet nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy użyć internetowej wyszukiwarki. Internet to potęga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama