Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Drugi meczet w stolicy

Warszawa. Blisko 11-tysięczna społeczność muzułmanów mieszkających w stolicy będzie mogła się modlić w gmachu przy rondzie Zesłańców Syberyjskich na Ochocie.

To drugi meczet powstający w Warszawie. Już wyłoniły się z ziemi mury meczetu, nad całością górować ma 18-metrowa wieża będąca nowoczesną formą minaretu. Jednak, jak zapewnia Samir Ismail, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP, głos muezina wzywającego do modlitwy ma być słyszalny tylko w sali modlitw.

Trzykondygnacyjny budynek Ośrodka Kultury Muzułmańskiej powstaje głównie dzięki pieniądzom saudyjskiego sponsora. W Warszawie jest już meczet w Wilanowie, należący do Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej. Jest ona odrębną organizacją od Ligii Muzułmańskiej, która skupia przede wszystkim przyjezdnych z krajów arabskich. Gmina też chce wybudować meczet na Ochocie.

Powstawanie nowych meczetów z życzliwością przyjmują duchowni katoliccy. – Życie religijne domaga się wspólnotowego przeżywania, więc meczet wyznawcom islamu jest potrzebny. Należy uszanować to, że ludzie chcą się modlić – podkreśla ks. Rafał Markowski, religioznawca z UKSW. W Polsce żyje ok. 25 tys. muzułmanów. W ostatnich latach zaczęli napływać muzułmanie z państw arabskich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama