Nowy numer 48/2023 Archiwum

Papież wśród rzymskich ubogich

Rzym. Ojciec Święty Benedykt XVI odwiedził 14 lutego diecezjalny ośrodek pomocy społecznej, działający przy dworcu Termini w Rzymie.

Ośrodek funkcjonuje od 23 lat. Jest to wspólne przedsięwzięcie Kościoła, włoskich kolei i władz miejskich przy współpracy państwa, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych. „Przez gesty, spojrzenia i słowa tych, którzy tu służą, wielu ludzi namacalnie doświadcza, że ich życie jest strzeżone przez Miłość, którą jest Bóg, i dzięki temu widzą swoje znaczenie i ważność” – powiedział tam Ojciec Święty.

Poza noclegownią dla bezdomnych w placówce Caritas przy dworcu Termini działają stołówka oraz przychodnia dla ubogich. Ośrodek nosi imię księdza Luigiego Di Liegro, dyrektora rzymskiej Caritas, który w stanie wojennym zaangażował się w pomoc dla uchodźców z Polski.

Papież podkreślił, że jego wizyta w tym miejscu ma związek z Europejskim Rokiem Walki z Biedą i Wykluczeniem Społecznym, ogłoszonym przez Parlament Europejski i Komisję Europejską. W ramach tego projektu, Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMESE) oraz Caritas Europy wezwały wszystkich biskupów naszego kontynentu, aby w dniu patronów Starego Kontynentu – świętych Cyryla i Metodego (14 lutego) i przez cały następny tydzień odwiedzali ośrodki pomocy ubogim w swoich diecezjach.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy