Nowy numer 48/2023 Archiwum

Dokumenty na temat Piusa XII w internecie

Watykan. Dokumenty z czasów pontyfikatu Piusa XII, obrazujące jego działalność w czasie II wojny światowej, zostały przez Tajne Archiwum Watykańskie udostępnione do opracowania w internecie.

Zajmuje się tym amerykańska Fundacja „Pave the Way”, której celem jest prowadzenie dialogu między religiami. Do udostępnienia przygotowano ponad 5 tys. jednostek archiwalnych, pochodzących z okresu od marca 1939 r. do maja 1945 r. Będą dostępne na stronach Fundacji i Watykanu.

Większość to dokumenty znane, gdyż były publikowane w edycji 11 tomów źródeł, zgromadzonych w wyniku kwerendy podjętej po decyzji Pawła VI i publikowanych w latach 1967–1981. Jednak wielu krytyków pontyfikatu Piusa XII, przede wszystkim dziennikarzy, ale także naukowców nadal twierdzi, że Watykan ukrywa ważne dokumenty z tego okresu.

Powinny one znaleźć się w internecie, gdyż ich publikacja książkowa została przez świat nauki zignorowana. To także najlepszy sposób, aby odkłamać „czarną legendę” tego papieża, którą próbuje się reanimować w związku ze spodziewanym finałem procesu beatyfikacyjnego Piusa XII.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy