Nowy numer 48/2023 Archiwum

Europarlament promuje aborcję

Strasburg. Parlament Europejski przyjął 10 lutego doroczne sprawozdanie na temat równych praw kobiet i mężczyzn, w którym znalazł się apel do państw członkowskich o ułatwienie dostępu do aborcji.

„Kobiety muszą mieć kontrolę nad swoimi prawami seksualnymi i rozrodczymi, szczególnie dzięki zapewnieniu im łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i możliwości aborcji. Kobiety muszą mieć dostęp do nieodpłatnych konsultacji w sprawie aborcji” – czytamy w art. 38 sprawozdania.

Za jego przyjęciem głosowało 381 eurodeputowanych, przeciw było 251, wstrzymało się 31. Triumfowała europosłanka SLD Joanna Senyszyn: „To wielki sukces lewicy, zwycięstwo sił postępu nad siłami ciemności”.

Większość polskich europosłów uznała promocję aborcji za ingerencję w suwerenne prawa państw Unii. Tadeusz Cymański (PiS): „Uważam, że zamieszczenie w sprawozdaniu prawa do aborcji jako prawa podstawowego jest nadużyciem oraz przejawem ekspansji poglądów skrajnie liberalnych i relatywistycznych”.

Jan Olbrycht (PO): „Te zapisy zawierają nieprawdziwe założenie, że aborcja jest prawem podstawowym”. Elżbieta Łukacijewska (PO): „Niebezpieczeństwo związane z podejmowaniem na forum europarlamentu takich debat polega na upowszechnianiu i nagłaśnianiu pewnego światopoglądu”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy