Nowy numer 48/2023 Archiwum

"W komunii z Bogiem" 2010/11

Duszpasterstwo. Temat "W komunii z Bogiem" będziemy rozważać w roku duszpasterskim 2010/2011 - zadecydowała Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Jest on pierwszym tematem programu duszpasterskiego na lata 2010–2013, który nosi tytuł „Kościół domem i szkołą komunii”. Jak podkreśla przewodniczący Komisji abp Stanisław Gądecki, celem programu jest pogłębienie tożsamości chrześcijańskiej Polaków w obliczu niepokojącego wyzwania związanego z „dryfowaniem społeczeństwa ku dechrystianizacji”.

Jako jedną z przyczyn tego zjawiska podał ograniczenia w pracy nad formacją chrześcijańską w rodzinach, bowiem jedna trzecia małżeństw się rozpada, czego efektem jest z kolei dechrystianizacja dzieci pochodzących z takich związków.

Wśród najważniejszych zdań Kościoła w Polsce abp Gądecki wymienia rozbudzenie mistyki, a więc odbudowanie wrażliwości na więź z Bogiem, a także praktykowanie przez całą wspólnotę Kościoła miłości miłosiernej, szczególnie wobec nieprzyjaciół.

Wśród innych zadań Kościoła w Polsce wymienił wnoszenie w relacje ze światem wartości chrześcijańskiego humanizmu, a także prowadzenie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. W czasie obrad Komisji Duszpasterstwa zwrócono uwagę na konieczność pogłębienia znajomości Pisma Świętego przez katolików.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy