Nowy numer 48/2023 Archiwum

Emeryci nie zapłacą

Prawo. Emeryci i renciści oraz bezrobotni nie będą płacić abonamentu za radio i telewizję. Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy abonamentowej, która wprowadza ulgi dla wybranych grup społecznych.

Dotychczas zwolnione z abonamentu były m.in. osoby, które ukończyły 75 lat i inwalidzi pierwszej grupy. Uchwalona z inicjatywy PO nowelizacja rozszerza katalog osób zwolnionych z opłacania abonamentu o emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a których emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, oraz trwale niezdolnych do pracy rencistów, bezrobotnych i uprawnionych do świadczeń socjalnych oraz przedemerytalnych.

Nowelizacja wejdzie w życie z pominięciem przepisów uznanych przez Trybunał Konstytucyjny w listopadzie ub. roku za niezgodne z konstytucją, np. zwalniających z opłat osoby internowane w stanie wojennym.

Zgodnie z ustawą abonamentową każdy, kto posiada sprawny odbiornik radiowy lub telewizyjny, ma obowiązek zarejestrowania go na poczcie, która zajmuje się poborem abonamentu i przekazywaniem wpływów do KRRiT. Ta z kolei przeznacza je na tzw. misyjną działalność TVP i Polskiego Radia. Miesięczna opłata za korzystanie z telewizora i radia wynosi 17 zł.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy