Nowy numer 48/2023 Archiwum

Moim zdaniem

Nauka może sprzedawać się bardzo dobrze. I sprzedaje się bardzo dobrze, jeżeli jest dobrze podana. Przykładów na to jest naprawdę sporo i trzeba bardzo się starać, by tego nie wiedzieć.

Produkcje ambitne miewają niewielką oglądalność, bo są emitowane, gdy przeważająca część ich potencjalnych odbiorców śpi. Gdy godzina emisji jest stała, to jeszcze pół biedy, często zmienia się ją jednak z tygodnia na tydzień.

Naukowcy rzeczywiście stanowią niewielką grupę nacisku (głównie zresztą z własnego wyboru), ale sam fakt, że trzeba naciskać na telewizję publiczną, by na ośmiu swoich kanałach była łaskawa wyemitować jeden (!) program popularno-naukowy jest skandalem.

Wielu z tych, którzy dzisiaj kończą czy skończyli politechniki i wydziały nauk ścisłych na uniwersytetach, złapało naukowego bakcyla, oglądając „Laboratorium”. W Polsce brakuje ludzi o wykształceniu ścisłym, a to może mieć wpływ na rozwój gospodarczy kraju.

TVP powinna myśleć o produkcji większej ilości programów popularyzujących naukę, a nie likwidować ostatniego z nich. Pieniędzy zawsze na coś brakuje. Mądrość nie polega na zarządzaniu budżetem wypełnionym po brzegi. Mądrość to umiejętne wybory, konsekwencja i patrzenie dalej niż swoja kadencja.

Protest-blog o zdjętym programie: laboratorium.blox.pl

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy