Nowy numer 28/2018 Archiwum

Szekspir kryptokatolikiem?

Rzym. W podziemiach Papieskiego Kolegium Angielskiego w Rzymie można się zapoznać z mało znanymi faktami z historii Wielkiej Brytanii: tzw. Kościołem katakumbowym w XVI w. Jego członkiem miał być słynny dramaturg William Szekspir.

W XVI w. do lochu albo na szafot trafiali Anglicy, którzy nie chcieli przystać na kościelne reformy Henryka VIII i wbrew woli króla pozostali wierni papieżowi. Papieskie Kolegium Angielskie w Rzymie było wtedy bezpieczną przystanią dla angielskich katolików, którzy uciekali z ojczyzny przed prześladowaniami.

Na wystawie zobaczyć można reprodukcje z księgi gości z końca XVI w. przedstawiające trzy wpisy zostawione tu najprawdopodobniej przez Szekspira. Jak mówi organizator wystawy Emmy Foster, wszystko wskazuje na to, że Szekspir pozostał katolikiem, odwiedzał Rzym, i to wiele razy.

Ze względów bezpieczeństwa posługiwał się fałszywymi nazwiskami. Co ciekawe, jego ślady odnaleziono również w Hiszpanii w podobnych schroniskach dla katolików.

Uczeni wykazują, że rodzice dramaturga i jego przyjaciele należeli do gorliwych katolików. Sam Szekspir w 1613 r. kupił budynek w Blackfriars w Londynie, który jak się później okazało, był sekretnym miejscem spotkań dla katakumbowych katolików.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama