Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Episkopat wzywa do obrony krzyża

Jasna Góra. Odniesienie do wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie krzyża, duszpasterstwo emigracji, wprowadzenie okresu propedeutycznego w seminariach to główne tematy 350. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się 26 listopada na Jasnej Górze.

Krzyż jest wyrazem miłości i znakiem poświęcenia się dla innych. Obrona krzyża jest zadaniem nas wszystkich – napisali biskupi w komunikacie wydanym po zebraniu. Przypominając znaczenie tego symbolu chrześcijaństwa, biskupi wskazali, że „krzyż jest wyrazem miłości i znakiem poświęcenia się dla innych”. Zwrócili przy tym uwagę na jego uniwersalny wymiar, nie tylko religijny, ale także kulturowy.

Krzyż jest „nie tylko świętym znakiem każdego chrześcijanina, ale stanowi również ważny element tożsamości kultury europejskiej, jest obecny w symbolach narodowych wielu krajów i organizacji oraz stanowi główny motyw wielu odznaczeń. Ma zatem wymiar uniwersalny” – przypomnieli biskupi. Apelując do wszystkich o obronę krzyża, podkreślili, że mniejszość domagająca się usunięcia tego symbolu z przestrzeni publicznej powinna respektować prawa większości do wyrażania wiary. – „Prawa niewierzącej mniejszości powinny być łączone z obowiązkiem respektowania praw większości ludzi wierzących. Nie wolno ranić uczuć osób, dla których krzyż jest symbolem największych wartości. Trzeba uszanować ich prawo do publicznego wyrażania swych przekonań religijnych” – podkreślili.

Przewodniczący Episkopatu, abp Józef Michalik, na konferencji prasowej dodał, że „uczciwi ludzie nie mogą milczeć w sprawie krzyża”. Jego zdaniem, sędziowie swoim werdyktem „odpowiedzieli na pytanie, czy chcą Europy, w której będzie panował szacunek dla ludzkich przekonań, czy też Europy agresywnego laicyzmu”. – Dziś dyskryminuje się chrześcijan, a jutro być może przyjdzie kolej na tych, którzy mają niebieskie oczy – mówił. W komunikacie polscy biskupi podziękowali „wszystkim osobom zaangażowanym w obronę życia poczętego. Szczególną wdzięczność wyrazili tym spośród polskich parlamentarzystów oraz profesorów i lekarzy, którzy działają na rzecz całkowitej ochrony życia ludzkiego i prawnego zakazu stosowania zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro)”.

Ważnym tematem obrad były problemy emigracji, a zwłaszcza opieki duszpasterskiej nad nową rzeszą Polaków mieszkających poza krajem. W czasie zebrania plenarnego biskupi wybrali bp. Wojciecha Polaka z Gniezna na stanowisko delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Zastąpił on abp. Zygmunta Zimowskiego, który podjął obowiązki w Stolicy Apostolskiej. Biskupi przyjęli też dokument określający zasady okresu propedeutycznego, czyli wstępnego etapu formacji seminaryjnej. Przed obradami biskupi uczestniczyli w trzydniowych rekolekcjach, które poprowadził ks. prof. Michał Bednarz, wykładowca Pisma Świętego na Wydziale Teologicznym w Tarnowie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy