Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wolne w Trzech Króli?

Polska. Święto Trzech Króli prawdopodobnie jednak będzie dniem wolnym od pracy

Tym razem chce tego Platforma Obywatelska, która zapowiedziała złożenie na początku grudnia projektu regulującego tę sprawę. W zamian PO proponuje usunąć z kodeksu pracy przepis, który gwarantuje pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Zmiany miałyby wejść w życie w 2011 roku. Dotąd PO była przeciwko dniu wolnemu w Trzech Króli.

Jej politycy tłumaczyli, że na razie Polski na to nie stać. Dlatego Sejm odrzucił wprowadzenie dnia wolnego w głosowaniach w październiku 2008 roku i w lipcu 2009 roku, kiedy taki projekt zgłosiła inicjatywa obywatelska prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Przy pierwszym podejściu inicjatywa obywatelska zebrała 700 tys. podpisów Polaków, a przy drugim ponad milion. Sejm odrzucił też podobny projekt PiS-u.

Po zapowiedzi PO Jerzy Kropiwnicki zaapelował do pozostałych klubów parlamentarnych o przyjęcie projektu PO. Ostrzegł, że w Sejmie „zwraca się uwagę nie na to, czy inicjatywa jest słuszna, czy nie, a bardziej na to, kto z nią wychodzi”. „Chciałbym prosić, aby ta rzecz odbyła się bez przepychanek” – zaapelował Kropiwnicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast