Nowy numer 22/2023 Archiwum

Klauzula sumienia na cenzurowanym

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (nie mylić z Parlamentem Europejskim, Radą Europejską i Radą UE – organami unijnymi) przygotowała projekt rezolucji ograniczającej wolność lekarzy do odmowy dokonywania aborcji.

Dokument nosi tytuł „Dostęp kobiet do opieki zdrowotnej: problem nieuregulowania prawnego sprzeciwu na podstawie klauzuli sumienia”. Forsuje zasadniczo dwie tezy. Po pierwsze aborcja ma być prawem człowieka, po drugie proponuje się ograniczyć możliwość odmowy dokonania aborcji przez lekarzy bądź instytucje z powodów religijnych.

W dokumencie zawarto stwierdzenie, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest głęboko zaniepokojone wzrostem odmów dokonywania aborcji ze względów moralnych. Lekarze powołujący się na klauzulę sumienia mieli to robić coraz częściej. Z tego powodu postuluje się monitoring odmów i zdecydowane działania mające na celu umożliwienie kobiecie zabicie swego dziecka.

Dokument zawiera także stwierdzenie, że znosi się prawo odmowy aborcji ze strony instytucji. Rezolucja, nawet jeśli zostanie przyjęta, nie ma charakteru wiążącego dla członków Rady Europy. Jest jednak stwarzaniem niebezpiecznego klimatu przyzwolenia na zamach na wolność sumienia (komentuje prof. Andrzej Zoll na str. 31).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast