Atak na Newski Ekspres

Rosja. W wyniku zamachu terrorystycznego wykoleił się pociąg „Newski Ekspres” z Moskwy do Petersburga.

Według oficjalnych danych z 30 listopada zginęło 26 osób, wcześniej jednak ratownicy mówili o 39 zabitych. Blisko 100 osób zostało rannych. Wśród ofiar są m.in. wysocy rangą urzędnicy państwowi. Do ataku przyznało się nieznane ugrupowanie rosyjskich nacjonalistów Combat 18. W tym kontekście wymienia się Pawła Kosołapowa, żołnierza rosyjskiego, który przyjął islam i przeszedł na stronę bojowników czeczeńskich. Jest ścigany w związku z pierwszym zamachem na „Newski Ekspres” w sierpniu 2007 roku.

Kosołapow uważany jest za bliskiego współpracownika czeczeńskiego dowódcy Szamila Basajewa, zabitego w 2006 roku przez siły federalne. Przypisuje mu się wiele aktów terrorystycznych na terytorium Federacji Rosyjskiej. – Hipoteza, że za atakiem stoją neofaszyści z Combat 18, jest raczej mało prawdopodobna – twierdzi Jerzy Marek Nowakowski, dyrektor Centrum Wschodniego Polish Open University.

– Zamach został przeprowadzony bardzo profesjonalnie. Mogli go dokonać Czeczeńcy, którzy są w kompletnej rozpaczy i dlatego uciekają się do działań terrorystycznych. Równie dobrze może to być jednak prowokacja służb specjalnych albo atak którejś z grup przestępczych. To smutne, ale w przypadku Rosji nie da się nic stwierdzić na pewno. Najgorsze, że zamach dotknął Bogu ducha winnych pasażerów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ag/szb