Nowy numer 32/2020 Archiwum

Polacy skręcają w prawo

Badania opinii. Poglądy Polaków przesunęły się w prawo - wynika z najnowszego badania CBOS. Radykalnie - z 41 do 54 proc. - wzrosła liczba osób opowiadających się za twardą walką z przestępczością.

Zgadzamy się na nią, nawet jeżeli miałoby to oznaczać ograniczenie swobód obywateli. Coraz więcej Polaków chce także, by osoby pełniące funkcje publiczne składały oświadczenia lustracyjne. Jesienią 2007 r. opowiadało się za tym 58 proc. społeczeństwa, a w czasie ostatniego badania, czyli dwa lata później, już 65 proc.

Z drugiej strony Polacy, częściej niż dwa lata temu, domagają się opieki państwa. Oczekują skutecznego zwalczania bezrobocia i wysokiego poziomu świadczeń społecznych. Zdaniem socjologa prof. Andrzeja Rycharda, tę tendencję wzmacnia kryzys, który sprzyja też pewnemu rygoryzmowi.

Warto zauważyć pozytywną zmianę w podejściu Polaków do ochrony życia poczętego. Całkowitego zakazu aborcji chce 44 proc. naszych rodaków – to o 7 proc. więcej niż dwa lata temu. Z 30 do 25 proc. spadła też liczba tych, którzy uważają, że aborcja powinna być dozwolona bez ograniczeń. Choć ta sytuacja i tak pozo-stawia wiele do życzenia, widać, że uświadamiające działania obrońców życia odnoszą skutek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama