Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pierwsze sanktuarium w Rosji

St. Petersburg. Z udziałem licznej grupy miejscowych wiernych oraz pielgrzymów z Moskwy w kościele św. Stanisława odbyły się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii św. Stanisława ks. Krzysztof Pożarski. Sanktuarium specjalnym dekretem ustanowił w maju tego roku metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi. Jest to pierwsze oficjalnie ustanowione sanktuarium maryjne w Federacji Rosyjskiej.

W czerwcu 1997 r. w parafii św. Stanisława w St. Petersburgu pracę podjęły siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi z Otwocka. W krótkim czasie w bocznej kaplicy kościoła pojawił się obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, którego kopię dla kościoła św. Stanisława na początku 1998 r. wykonał malarz Władimir Korban. Obraz poświęcił w lutym 1998 r. abp Tadeusz Kondrusiewicz, ówczesny administrator apostolski dla katolików obrządku łacińskiego europejskiej części Rosji.

On także w 2000 r. nałożył na wizerunek koronę, poświęconą przez Jana Pawła II. Na koronację obrazu wierni przynieśli Matce Bożej dary z naszyjników z korali, pereł i bursztynu, a także drogocenne wyroby ze srebra i złota. Zostały one umieszczone na ścianach sanktuarium.

Od tego czasu kult Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej zaczął rozwijać się wśród katolików rosyjskich. W każdą sobotę przed obrazem odprawia się Mszę św., po której odmawiany jest Różaniec i czytane są prośby wiernych. Ponadto małe kapliczki z wizerunkiem Matki Bożej pielgrzymują po domach rosyjskich katolików.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama