Nowy numer 17/2024 Archiwum

Modlitwa o zakaz in vitro

Ustawa o in vitro. Batalia o ustawę w sprawie in vitro wkracza w decydującą fazę. Decyzję o tym, czy in vitro będzie w Polsce dozwolone, czy zakazane, podejmą posłowie. Módlmy się, by uchwalili dobre prawo, czyli całkowicie i bezwarunkowo zakazujące sztucznego zapłodnienia.

Debatę nad najwcześniej złożonym w parlamencie projektem Komitetu „Contra in Vitro” zaplanowano podczas pierwszego we wrześniu posiedzenia Sejmu. W poprzednim numerze „Gościa” wszystkie złożone w parlamencie projekty ustawy bioetycznej oceniliśmy w świetle nauki Kościoła. Jak zachować się podczas głosowania nad ustawą o in vitro, radzą posłom także biskupi. Ich wskazówka jest jednoznaczna: sztuczne zapłodnienie jest moralnie złe (bp Zbigniew Kiernikowski), dlatego katolik nie może głosować za metodą in vitro. – Jest ona nie tylko nie do przyjęcia dla katolików, ale jest sprzeczna z prawem naturalnym – uzasadnia abp Stanisław Gądecki.

Księża biskupi w różnej formie apelują do parlamentarzystów o uchwalenie takiej ustawy bioetycznej, która szanowałaby poglądy chrześcijan, czyli zakazywałaby zapłodnienia metodą in vitro. I proszą wiernych o modlitwę w tej intencji. Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w odczytanej we wszystkich kościołach archidiecezji odezwie prosi wiernych o modlitewne wsparcie dla posłów, którzy mają decydować o tym, czy w Polsce zapłodnienie in vitro będzie dozwolone, czy zakazane. „W obliczu zagrożeń życia ludzkiego i trwającej debaty publicznej, zmierzającej do ustanowienia prawa porządkującego kwestie bioetyczne (in vitro), pragnę, aby w Kościele warszawskim trwało modlitewne czuwanie, będące wsparciem ludzi dobrej woli, zabiegających o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci” – pisze abp Nycz.

W archidiecezji warszawskiej modlitwa o dobre prawo regulujące kwestię in vitro potrwa aż do I niedzieli Adwentu (29 listopada). Codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu będzie się odbywała w kilkunastu wyznaczonych kościołach, ale metropolita zachęca wszystkich proboszczów do organizowania podobnych czuwań. „W ważnych momentach życia Kościoła zawsze gromadziliśmy się przy Chrystusie Eucharystycznym, aby przedstawić Mu swoje problemy i wypraszać (...) łaski – i dziś jest taka potrzeba” – uzasadnia zaproszenie do modlitwy metropolita warszawski.

Dekret wzywający do organizowania w parafiach modlitwy „w intencji obrad i przygotowań parlamentarnych, które doprowadzą do uchwalenia dobrej ustawy bioetycznej” wydał także abp Józef Życiński. Zaapelował, aby w parafiach archidiecezji lubelskiej powstały specjalne grupy, które będą się o to modliły. Bo – jak twierdzi metropolita lubelski – wobec „nowych wyzwań i niepewnych sytuacji, gdy decydentom potrzeba szczególnego światła Ducha Świętego, chrześcijańska postawa powinna wyrazić się przede wszystkim w modlitwie”. O modlitwę „w intencji obrony życia i godnego przekazywania go” poprosił swoich diecezjan także bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP i ordynariusz rzeszowski.

Do apelu księży biskupów dołącza się „Gość Niedzielny”. Gorąco prosimy naszych czytelników o modlitwę za posłów w najbliższych tygodniach czy miesiącach decydujących, który projekt poprzeć. Dla sporej części z nich będzie to być może najtrudniejsza decyzja w życiu. Wielu jest przekonanych w sumieniu, że sztuczne zapłodnienie jest moralnie złe i nie powinno być dozwolone. Módlmy się, by mieli odwagę zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem – za ustawą całkowicie i bezwarunkowo zakazującą in vitro.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy