Nowy numer 48/2020 Archiwum

Papież w Viterbo

Viterbo. 6 września Benedykt XVI przebywał z wizytą apostolską w Viterbo, miejscowości pełnej zabytków z przeszłości, położonej nieopodal Rzymu w regionie Lacjum.

Tam w latach 1257–1281 rezydowało pięciu papieży. W Viterbo odbyło się najdłuższe w historii Kościoła konklawe, które zdeterminowało na zawsze sposób wyboru kolejnego następcy św. Piotra.

W kontekście tych różnorodnych wydarzeń Benedykt XVI w przemówieniu do świeckich, młodzieży i rodzin zwrócił uwagę, że zmieniają się po sobie epoki historyczne, zmienia się kontekst społeczny, ale nie ulega zmianie i nie wychodzi z mody powołanie chrześcijan do życia Ewangelią, w solidarności z rodziną ludzką, idąc z duchem czasu.

Swój pobyt w mieście Papież rozpoczął od odwiedzenia sali, w której w latach 1268–1271 odbyło się najdłuższe w historii Kościoła konklawe. Po Mszy św., będącej głównym punktem programu tej wizyty, wraz z wiernymi odmówił modlitwę „Anioł Pański”, a następnie odpoczywał w Pałacu Papieży.

Po południu Papież odleciał śmigłowcem do pobliskiej miejscowości Bagnoregio, gdzie urodził się św. Bonawentura, którego teologii poświęcona była praca habilitacyjna księdza Josepha Ratzingera w 1957 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama