Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ulica ojca Kowalczyka

Poznań. Dominikanin o. Honoriusz Kowalczyk (na zdjęciu), w okresie PRL związany z demokratyczną opozycją, który zginął z stanie wojennym w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach, ma swoją ulicę w Poznaniu.

Decyzję o upamiętnieniu imieniem zakonnika jednej z ulic miasta podjęli radni. Dominikanin patronuje uliczce łączącej aleję Niepodległości z ulicą Kościuszki. Znajduje się ona w pobliżu klasztoru dominikanów, gdzie zakonnik spędził ostatnie lata życia.

Ojciec Honoriusz był duszpasterzem akademickim w Poznaniu. W stanie wojennym organizował pomoc dla internowanych, a odprawiane przez niego Msze św. za Ojczyznę gromadziły tysiące osób.

Za swoje zaangażowanie wielokrotnie otrzymywał telefony z pogróżkami. 17 kwietnia 1983 roku maluch, którym zakonnik jechał w odwiedziny do rodziców w Mławie, z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn uderzył nagle w drzewo, a ciężko ranny zakonnik zmarł 8 maja w wieku 48 lat.

Jego pogrzeb, na który przyszło kilkanaście tysięcy osób, zamienił się w patriotyczną manifestację. Mimo kilku śledztw nie udało się wyjaśnić okoliczności wypadku. Obecnie Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie bada, czy dominikanina zamordowała inwigilująca go Służba Bezpieczeństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama