Nowy numer 09/2024 Archiwum

Dymisja w atmosferze skandalu

Rzym. Redaktor naczelny włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire” Dino Boffo podał się do dymisji.

Boffo kierował najważniejszymi mediami katolickimi we Włoszech: dziennikiem, telewizją Sat2000 oraz siecią dwustu radiowych rozgłośni katolickich. Rezygnacja obejmuje wszystkie te funkcje. Skandal wokół Boffa wybuchł, gdy gazeta „Il Giornale” ujawniła, że przed kilkoma laty został on skazany za nękanie kobiety, z której narzeczonym miał rzekomo romans.

W innej sprawie – ogłosił dziennik, wydawany przez rodzinę premiera Silvio Berlusconiego – Boffo zapłacił wysokie odszkodowanie poszkodowanej osobie, unikając w ten sposób procesu. Dodać trzeba, że atak „Il Giornale” był odpowiedzią na potępiające niemoralne zachowania premiera Włoch teksty w „Avvenire”.

Przez kilka dni Boffo bronił się na łamach swej gazety, zapewniając, że „Il Giornale” kłamie. O poparciu dla Boffo zapewnili włoscy biskupi. Jednak, zdaniem znanego katolickiego dziennikarza i pisarza Vittorio Messoriego, za ustąpieniem Boffo ze stanowiska szefa „Avvenire” stał papież. Dymisja pozwoliła Boffo uniknąć dalszych medialnych dochodzeń na temat jego konfliktu z wymiarem sprawiedliwości.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy