Nowy numer 17/2024 Archiwum

Uczciwy ogląd rzeczywistości

Podróżująca pociągiem starsza kobieta postanowiła posłuchać muzyki. Włączyła smartfon, z którego popłynęły piosenki… dość mocnym bitem. Naprawdę głośnym.

Na prośbę siedzącego kilka rzędów przed nią mężczyzny, by trochę ściszyła, zareagowała oburzeniem. – Nigdzie nie ma napisu, że w tym pociągu nie wolno korzystać ze smartfona – stwierdziła. Ponarzekała potem jeszcze trochę przed innym współpasażerem, że zapewne skarżący się nie zareagowałby, gdyby do wagonu weszła rozwrzeszczana młodzież. Głośna muzyka leciała dalej. No cóż, standard: każde nieporozumienie czy konflikt rodzi się z jakiegoś poczucia sprawiedliwości. W tym przypadku jedna ze stron twierdzi, że naruszono jej prawo do słuchania muzyki, druga – że pozbawiono ją prawa do spokojnej podróży. Żeby tylko takie problemy były na tym świecie… Prawda jest taka, że poczucie sprawiedliwości kieruje nie tylko jednostkami, ale i narodami, wspólnotami, grupami społecznymi, którym te jednostki przewodzą. Wszystko zależy od tego, na ile jest to poczucie oparte na uczciwym oglądzie rzeczywistości.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka