Nowy numer 17/2024 Archiwum

Oszukiwane plemniki

Wielka Brytania. Udało się wyhodować dojrzałe plemniki ludzkie z zarodkowych komórek macierzystych – informowali na łamach pisma „Stem Cells and Development” brytyjscy naukowcy.

Dzisiaj okazuje się, że praca naukowa, na którą powoływały się media z całego świata, jest w części plagiatem. Nie potwierdziły się też informacje, że wyhodowane plemniki były zdrowe. Okazało się, że w ten sam sposób przed kilku laty z wyhodowanych plemników mysich nie rodziły się zdrowe osobniki.

Badacze z NorthEast England Stem Cell Institute (NESCI) plemniki mieli wyhodować z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Te komórki mogą – pod wpływem odpowiednich bodźców – dać początek każdej tkance żywego organizmu. Tym razem w mieszaninie chemicznej komórki macierzyste „zamieniły się” w plemniki. Szef grupy badawczej w mediach twierdził, że gdy metoda zostanie dopracowana, wyhodowane plemniki posłużą bezpłodnym mężczyznom.

Media na całym świecie zachwycały się odkryciem. Niektóre tylko wspominały, że zanim plemnik powstał, był komórką ludzkiego embriona. A więc, aby leczyć bezpłodność, najpierw trzeba było ludzki zarodek zabić. Teraz coraz częściej słychać, że odkrycie było szyte grubymi nićmi. Przepisanie części publikacji skompromitowało nie tylko jej autorów, ale także czasopismo naukowe i recenzentów pracy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy