Nowy numer 48/2020 Archiwum

Głos Europy Środkowej

W Waszyngtonie przedstawiono list, sygnowany przez grupę byłych prezydentów, premierów i ministrów z Europy Środkowej.

Sygnatariusze apelują do Baracka Obamy, by Ameryka nie zapomniała o Europie i prowadziła zdecydowaną politykę wobec Rosji. Pod dokumentem podpisali się m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Vaclav Havel, Valdas Adamkus, Emil Constantinescu, Michal Kovacz i Vaira Vike-Freiberga.

Sygnatariusze ostrzegają USA, że społeczeństwa Europy Środkowej są coraz bardziej rozczarowane postawą Ameryki, która odwraca się od swoich sojuszników. Sprawdzianem intencji USA wobec naszej części Europy będą m.in. decyzje w sprawie tarczy antyrakietowej.

Większość z podpisanych pod listem to politycy znani z sympatii do Ameryki. W przeszłości podejmowali decyzje wspierające USA na forum międzynarodowym i w operacjach militarnych w Iraku i Afganistanie. Są zaniepokojeni działaniami obecnej administracji, która wyraźnie daje pierwszeństwo relacjom z Moskwą.

W tym kontekście mocno brzmią słowa przestrogi, że „Rosja znów jest siłą rewizjonistyczną, która chce osiągać XIX-wieczne cele za pomocą XXI-wiecznych metod. (...) By rozszerzyć swe interesy w Europie Środkowej i zagrozić jej orientacji atlantyckiej, Rosja używa jawnych i tajnych sposobów wojny ekonomicznej, począwszy od blokad energetycznych i inwestycji motywowanych politycznie, a skończywszy na przekupstwach i manipulowaniu mediami”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama