Nowy numer 43/2020 Archiwum

Miedwiediew w meczecie

Moskwa. Po raz pierwszy w historii Rosji głowa państwa spotkała się z muzułmanami w meczecie na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W spotkaniu w głównym meczecie Moskwy wzięli udział duchowni muzułmańscy, zorganizowani w Radzie Muftich Rosji. Miedwiediew potwierdził, że Rosja będzie rozszerzać kontakty z krajami muzułmańskimi i jako obserwator będzie aktywna w pracach Organizacji Konferencji Islamskiej, największej międzynarodowej organizacji świata islamskiego.

Zapowiedział także rewizję przepisów prawnych, które ograniczają działalność legalnych stowarzyszeń muzułmańskich w Rosji. W komentarzach podkreśla się, że prezydent Rosji, który do tej pory chętnie spotykał się jedynie z przedstawicielami prawosławia, wizytą w meczecie zaakcentował potrzebę dowartościowania pozostałych religii historycznych, m.in. islamu. Wizyta miała miejsce, kiedy prowadzona jest kampania na rzecz uznania Rosji za państwo prawosławne.

W czasie spotkania duchowni muzułmańscy obiecali Miedwiediewowi pomoc w zwalczaniu ekstremizmu, choć podkreślali, że nie ma on tylko islamskiego rodowodu. Jak się wydaje, Miedwiediew dowartościowuje rosyjskich muzułmanów, aby znaleźć sojuszników na Kaukazie i w strefie b. republik radzieckich w Azji Środkowej, gdzie dominuje islam. To kolejny przykład wielowektorowej polityki Rosji, która jest coraz aktywniejsza na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama