Nowy numer 3/2021 Archiwum

Badania bez zabijania

Badania naukowe. Kościół w Australii wspiera badania na dorosłych komórkach macierzystych. Arcybiskup Sydney kard. George Pell otworzył konkurs na projekt naukowy w tej dziedzinie.

Zwycięzca otrzyma na badania 100 tys. dolarów amerykańskich. Podobne inicjatywy były już podejmowane przez metropolitę Sydney trzykrotnie. „Popieramy te badania na komórkach macierzystych i te formy biotechnologii, które szanują godność każdego życia ludzkiego, włącznie z życiem nienarodzonych” – powiedział kard. Pell, otwierając konkurs. Podkreślił też, że prawo powinno chronić każdego człowieka, bez względu na rasę, pochodzenie, płeć czy religię.

„Dotyczy to również najmniejszych członków rodziny ludzkiej” – zaznaczył purpurat. Przypomniał również, że w dziedzinie badań na dorosłych komórkach macierzystych osiągnięto dotychczas znacznie lepsze wyniki niż na polu badań na komórkach embrionalnych.

Somatycznych komórek macierzystych, zwanych też dorosłymi, nie pozyskuje się z embrionów. Badania w tej sferze nie wiążą się więc z uśmiercaniem zarodków. Z komórek macierzystych powstają na drodze różnicowania się wszystkie inne rodzaje komórek, dlatego medycyna wiąże ogromne nadzieje z rozwojem technologii w tej dziedzinie.

Dorosłe komórki macierzyste można pozyskać z samego ciała pacjenta, ich transplantacja nie niesie więc ryzyka odrzucenia. Obecnie wykorzystuje się je do leczenia m.in. chorób serca, wątroby i kręgosłupa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama