Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ustawa do kosza

Media publiczne. Jeszcze zanim zaproszeni przez prezydenta zasiedli do okrągłego stołu w sprawie mediów publicznych, okazało się, że S. Siwek nie wyrzuci z siodła P. Farfała.

Krajowy Rejestr Sądowy uwzględnił wnioski złożone przez Farfała, co oznacza, że Siwek nie wróci do zarządu TVP. Farfał dalej rządzi telewizją publiczną. Jak długo? Nie wiadomo, bo teraz KRRiTV może w każdej chwili wybrać Radę Nadzorczą TVP, a ta Zarząd.

Wiadomo natomiast z pewnością, że nowej ustawy medialnej forsowanej już teraz samotnie przez PO nie podpisze prezydent. Lech Kaczyński, otwierając medialny okrągły stół oświadczył to bardzo stanowczo. Konsultacje ze środowiskami twórczymi, ludźmi mediów i ekspertami mają prawdopodobnie tylko utwierdzić go w tej decyzji. Prezydent przed wszystkim zarzuca ustawie, że uzależnia ona media publiczne od rządzącej w danej chwili większości parlamentarnej, która ma corocznie decydować o ich budżecie.

Zdaniem prezydenta, likwidując abonament, ustawa nie zapewnia mediom finansowania na właściwym poziomie, co doprowadzi do ich marginalizacji i likwidacji, oraz do osłabienia i w przyszłości prywatyzacji ośrodków regionalnych. Jest również niezgodna z konstytucją i regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej obowiązującymi w krajach UE. Kiedy wysyłamy ten numer „Gościa” do drukarni (13 .07), nie wiadomo, co zrobi prezydent. Decyzja o wecie, co wydaje się bardziej prawdopodobne,lub skierowaniu ustawy do TK musi zapaść do 17 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama