Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Nabucco" podpisany

Ankara. Turcja i cztery kraje Unii Europejskiej: Austria, Węgry, Rumunia i Bułgaria podpisały umowę w sprawie budowy gazociągu „Nabucco”, który będzie służył do transportu gazu ziemnego z regionu kaspijskiego do Europy. Podpisanie umowy poprzedziły wieloletnie rozmowy.

Celem tego projektu jest stworzenie alternatywnej dla Rosji sieci przesyłowej z bardzo bogatych złóż gazu ziemnego znajdujących się w regionie Morza Kaspijskiego. Rozmowy utrudniał fakt, że władze tureckie traktowały swój udział w tym przedsięwzięciu jako środek nacisku w negocjacjach członkowskich z Unią Europejską.

Turcja jest głównym krajem tranzytowym i bez niej gazociąg nie może być wybudowany. Gdy gazociąg „Nabucco” (planowana długość wynosi 3,3 tys. kilometrów) zostanie wybudowany, zredukuje zależności Unii od gazu z Rosji. „Nabucco” jest także konkurencyjny dla rosyjskiego projektu – gazociągu South Stream (Południowy Strumień), który ma iść po dnie Morza Czarnego, łącząc Rosję i Bułgarię.

W ostatnim czasie Rosja nasiliła starania, aby przejąć kontrolę nad złożami gazowymi w rejonie Morza Kaspijskiego. Według rosyjskich mediów, „Gazprom” gotów jest płacić Azerbejdżanowi rekordową cenę 350 do-larów za tysiąc metrów sześciennych gazu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama