Nowy numer 43/2020 Archiwum

Błękitna siostra na ołtarzach

Francja. Siostra Jeanne-Émilie de Villeneuve, założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (zwanych błękitnymi siostrami z Castres), została ogłoszona błogosławioną Kościoła.

Beatyfikacji dokonał w minioną niedzielę prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato. Nowa błogosławiona urodziła się 9 marca 1811 roku w Tuluzie na południu Francji.

Wzrastała w zamożnej arystokratycznej rodzinie na zamku w Hauterive w pobliżu Castres. Szlachetne urodzenie i bogactwo nie przeszkadzały jej jednak wychowywać się w duchu pomocy najuboższym. Wrażliwość na potrzeby bliźnich wykazywali rodzice Jeanne-Émilie.

Młodej dziewczynie pomoc charytatywna najuboższym nie wystarczała; chciała dzielić z nimi ich ubóstwo i żyć blisko nich, jak równy z równym. 8 grudnia 1836 roku założyła kongregację sióstr w ubogim domu w Castres.

Tam siostry zaczęły przyjmować chorych, prostytutki i młodych robotników dotkniętych przez rewolucję przemysłową. Charyzmat zgromadzenia rozprzestrzenił się wkrótce na Afrykę, Amerykę Łacińską i Azję. Dewizą błękitnych sióstr stało się hasło: „Idź tam, dokąd wzywa cię głos ubogich”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama