Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pół miliona pielgrzymów

Słowacja. Ponad pół miliona pielgrzymów przybyło na Mariánsku Horu (Maryjną Górę) w Lewoczy. W ubiegłą niedzielę w spiskim sanktuarium maryjnym odbywał się odpust związany ze świętem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

W tym roku świętowano także 25. rocznicę nadania świątyni w Lewoczy tytułu bazyliki mniejszej. W uroczystościach, którym przewodniczył biskup spiski František Tondra, uczestniczył również kard. Philippe Barbarin z Francji.

Tak wielkiej liczby pątników w Lewoczy nie widziano od 3 lipca 1995 r., kiedy do sanktuarium przybył Jan Paweł II, a wraz z nim ponad 650 tys. wiernych. W ostatnich latach pielgrzymka do Lewoczy ma coraz bar-dziej międzynarodowy charakter.

W tym roku na stromej Maryjnej Górze obok Słowaków i Romów widać było także liczne grupy pielgrzymów z Polski i Węgier. Pielgrzymka do Lewoczy ma blisko 700-letnią tradycję. Przetrwała w komunistycznych czasach, chociaż pielgrzymi byli inwigilowani i szykanowani przez czechosłowacką bezpiekę (StB).

Lewocza jest jednym z największych miejsc pielgrzymkowych w Europie. W ciągu roku przybywa tutaj ponad 2 mln wiernych. W czerwcu br. wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama